Домой / 2018 РІК ЖОВТОЇ СОБАКИ / Новини / Відхід від долара в Росії в 2018-2019 році

Відхід від долара в Росії в 2018-2019 році

Всупереч поширеній думці, повний відхід від долара в Росії в 2018 році не дозволить мінімізувати втрати від економічних санкцій США. На практиці можна тільки обмежити вплив цієї валюти, скоротивши її обсяг і відмовившись від її використання в розрахунках з окремими країнами-партнерами. Втім, навіть якщо уряд прийме рішення повністю відмовитися від використання американського долара, навряд чи підтримають таку політику прості громадяни, які з цілого ряду причин не хочуть зберігати заощадження в національній валюті.

Уход от доллара в России в 2018-2019 году

Передумови для скасування

Перші чутки про можливу відмову від використання долара з’явилися 4 роки тому, коли у відношенні Росії були введені санкції, які завдали великої шкоди економіці. Багато в чому таке негативне вплив було обумовлено великою залежністю від американської валюти, що призвело до різкого знецінення рубля. Але сьогодні розмови, чи скасують долар в Росії в 2018 році, знову почали набирати оборот: вже очевидно, що США будуть і далі посилювати санкції і єдина можливість скоротити фінансові втрати РФ – це використовувати для розрахунків з іноземними партнерами іншу валюту, яка не буде мати такий великий вплив на економіку країни.

Напередодні нових санкцій свою позицію озвучив міністр фінансів Антон Силуанов. За його словами, в ситуації, що склалася, американська валюта стає дуже ненадійним інструментом в міжнародних розрахунках. І необхідно використовувати всі можливості, щоб скоротити поточний обсяг вкладень в економіку США не тільки за рахунок відмови від придбання американських облігацій (за два місяці обсяг вкладень РФ знизився з 96 до 15 млрд. руб.), але і за допомогою переходу на використання альтернативних валют в міжнародних розрахунках.

Враховуючи, що в перспективі ситуація може тільки погіршитися і Європа в тандемі з США продовжать обмежувати фінансові можливості Росії, депутати ще навесні почали всерйоз обговорювати відмова від долара, вважаючи, що це єдина реальна можливість мінімізувати наслідки від санкцій. Пізніше економіст Яків Міркін хоч і підтвердив факт обговорення депутатами нового плану розвитку валютного ринку РФ, але повністю спростував інформацію про прийняття конкретного рішення з даного питання та розробки відповідних законодавчих актів. Таким чином, незважаючи на те, що такий сценарій дійсно можливий, цього не варто очікувати до кінця наступного року.

Уход от доллара в России в 2018-2019 году

Зміст

  • 1 Зможе Росія відмовитися від долара
  • 2 Наскільки це реально

Чи зможе Росія відмовитися від долара

За словами Олександра Разуваєва, експерта аналітичного агентства «Альпарі», РФ не може відмовитися від використання американської валюти. Він зазначив, що сьогодні долар утримує на плаву російську економіку, а громадяни можуть спокійно оплачувати товари і послуги за кордоном, з чим можуть виникнути проблеми, якщо в уряді приймуть рішення піти від використання такої валюти. Крім того, не варто забувати, що долар – сама «традиційна» валюта заощадження, так як більше 70% вкладників не довіряють рубля, побоюючись його різкого знецінення.

Свою позицію вже встиг висловити і президент Росії. На липневої прес-конференції Володимир Путін дав чітко зрозуміти, що уряд не буде обмежувати можливості росіян і не збирається відмовлятися від використання американської валюти. Вона, як і раніше, буде перебувати в обігу на території країни, але її розрахункові можливості будуть залежати від позиції влади США.

Наскільки це реально

Заборонять чи ходіння долара або громадян, які використовують цю валюту для розрахунків і зберігання заощаджень, можна не побоюватися нових обмежень? Експерти вважають, що на практиці такий сценарій складно реалізувати, принаймні, в нинішніх економічних реаліях.

По-перше, незрозуміло, якою валютою можна замінити долар для міжнародних операцій. Якщо, наприклад, економіка країни, з якої здійснюються розрахунки, що знаходиться в кризі, то для другої сторони це може обернутися додатковими фінансовими втратами. Але такі ризики можна повністю виключити, якщо угода врегульована в доларах.

Уход от доллара в России в 2018-2019 году

По-друге, не варто скидати з рахунків волатильність валют, що характерно для країн, що розвиваються. Наприклад, турецька ліра, ні російський рубль не відрізняються стабільністю, а юань хоч і був включений в «кошик» МВФ, він все одно не користується великою популярністю через непрозорого курсоутворення (в 2017 році лише 1,5% розрахунків було вироблено в юанях).

Як варіант, можна перейти на євро, але і це рішення може обернутися додатковими проблемами. Зокрема, не варто скидати з рахунків нестабільність Євросоюзу і його повну залежність від США.

Перехід до міжнародних розрахунків у національних валютах – процес тривалий і складний. Згідно з прогнозами, тільки до 2020 року юань зможе збільшити свою частку до 8,5%, незважаючи на те, що він вважається головним претендентом на заміну. І поки існує загальна невизначеність, не варто всерйоз розмірковувати про можливість зміни долара. За словами Тамари Касьян, віце-президента «Російського клубу фінансових директорів», навіть якщо Росія і Туреччина, яка теж потрапила в санкційний список, зважаться ініціювати цей процес, США навряд чи помітять їх відмова від долара, в той час як для самих країн це обернеться певними труднощами і проблемами. Краще витратити ресурси на зміцнення російської економіки, що неминуче призведе до зниження залежності від сильного долара.

Більше про дедоларизації економіки: відео

Смотрите также

Ціни на поліси ОСАЦВ значно зростуть з 1 вересня 2019 року

Вартість полісів ОСАЦВ істотно зміниться з 1 вересня 2019 року. Мінфін Росії запропонував Центробанку внести …