Домой / Календар / Батьківські дні в 2017 році – те, що важливо знати

Батьківські дні в 2017 році – те, що важливо знати

Намагаючись дізнатися, якого числа батьківський день у наступаючому 2017 році, ми незмінно виявляємо тягу до відновлення від почестей покійним рідним і близьким. Адже так важливо віддавати їм данину пам’яті та поваги. Це допомагає зберегти зв’язок поколінь і є обов’язковою умовою духовного життя. Від нас вимагається зовсім небагато — знати, коли будуть відзначатися ці дні, тільки в цьому випадку ми можемо гідно підготуватися до їх проведення.

Що таке Радониця?

Званий Радоницей або іноді Радуниця цей день входить в число спеціальних свят, відведених церквою для вшанування померлих. Такі особливі дні (всього їх в році 8) зазначаються по суботах, звідки і пішла їх назва – «батьківські суботи».

Однак Радониця стоїть окремо у низці цих пам’ятних днів, так як в більшості своїй практично завжди випадає на вівторок. Особливістю цього самого головного батьківського дня в році є не тільки те, що він відзначається у вівторок, але і те, що він за своєю значимістю стоїть на першому місці серед всіх поминальних днів.

За Радоницей не закріплена точна дата, щороку час проведення цього дня змінюється в залежності від того, коли відзначається Великдень. Бажаючи дізнатися, якого числа батьківський день у 2017 році, лише треба відрахувати 9 днів від Світлого Христового Воскресіння і отримаємо власне точну дату Радониці. Тобто, іншими словами, це перший вівторок після Червоної гірки (Фоміна неділі). Таким чином, дата батьківського дня в 2017 році випадає на 25 квітня.

Поминальні дні

Щоб мати можливість вчасно вшанувати пам’ять покійних рідних і близьких, подбавши про їх душах прочитанням молитов і відвідуванням кладовища з метою підтримання порядку на могилах, просто необхідно знати точні дні поминання. Православні батьківські дні в 2017 році випадають на наступні дати:

Тепер знаючи батьківські дні відвідування кладовища в 2017 році, ви зможете грамотно підготуватися і влаштувати гідний ваших померлих рідних і близьких поминальний обряд.

Витоки і сенс Радониці

За свідченням безлічі вчених і біблійних осіб, у тому числі Іоанна Златоуста, історія Радониці іде своїми коренями в глибоку стародавність. Ще в часи язичництва це було свято поминання покійних, який проводився з широким розмахом. Люди у цей день, збираючись на могильних курганах, влаштовували тризну (поминальний бенкет) та гучні гуляння, намагаючись задобрити душі спочилих. У народній свідомості це свято засів так глибоко, що офіційна церква після довгого часу визнала цей день, звівши його в особливий ранг.

Значення цього свята приховано в його назві, яка у різних слов’янських народів може звучати по-різному. Це і Радовница (деякі регіони Росії), і Могилки, і Гробки (Україна), і Навий день (Білорусія).

Радість воскресіння в особливі дні

Однак у будь-якому випадку «Радониця» за своїм походженням прирівнюється і до слова «радість» і до поняття «рід, споріднений». Про яку ж радості може йти мова в такій скорботний день? Церква пояснює: в Радоницу відвідуючи храм і могили предків, ми не повинні впадати в смуток і тугу, але радіти за близьких людей, що постали перед лицем Господа. Вони тепер близькі Богу і їхні душі радіють, перебуваючи в любові і щастя.

Так, чому б нам, їх нащадкам, не радіти за них, підносячи молитви? Приводячи в порядок могилу, ми також здійснюємо якесь ритуальне дію, символічно означає підготовку до воскресіння душі.

Головне, що ми повинні і можемо зробити в цей день для померлих родичів, – приділити достатню час молитвам. Якщо немає можливості запросити на могилу священика з метою прочитати літію (поминальний молебень), то можна це зробити самому. Саме в молитвах потребують наші рідні і близькі, а не в надмірному поїданні їжі і розпивання спиртного. Так учить Церква, і так потрібно поступати згідно совісті та покликом серця.

Порядок дій та основні правила

З ранку в будь-батьківський день православні відправляються в церкву, захопивши з собою пісний обід, який жертвуються або храму, або незаможним, які гостро потребують допомоги людям. Відстоявши заупокійну службу, зазвичай вирушають на кладовища, де також читають молитви, прибираются. Ще дуже сильні такі традиції як поминання їжею і випивкою прямо на могилах. Традиційно це можна зрозуміти, але от церква проти таких дій. В принципі, кожен робить по своїм принципам, але все ж влаштовувати п’яний бенкет на могилах це не богоугодна справа.

Радониця на Русі

До речі, на Русі на Радоницу розстеляли рушники і скатертини прямо на могильний пагорб, і, розклавши рясне страва, придавались трапези всією родиною. Їли і пили так багато, що часом тут же і засипали. У перелік обов’язкових страв входили фарбовані в жовтий або зелений колір яйця, сухі пироги за спеціальним рецептом, млинці, каша.

Перед початком тризни глава сімейства катав по могилі яйця і потім закопував одне з них в землю, як би даючи покійному долучитися до пасхальної трапези. Обов’язково на могилу виливали стопку горілки, що також не вітається сучасною церквою. Після обіду, до якого обов’язково запрошувались і пригощалися жебраки, ще недовго залишалися на цвинтарі, мирно проводячи час у бесідах, і вже потім йшли додому. Увечері ж молодь влаштовувала гуляння з піснями, танцями та веселими забавами.

Прикмети та повір’я на батьківський день

У народі велике значення надавали значення погоді, яка випадала на Радуницю. Особливо чекали дощу.

  • Вважалося, що дощ у цей день володів особливою силою – зберігати і продовжувати молодість і здоров’я, красу, достаток, щастя. Маленькі діти співали спеціальні пісні, закликаючи дощ. У разі якщо справді йшов дощ, його водою вмивалися, підставляючи зливі особа. А дівчата робили це спеціальним чином, пропускаючи дощову воду через золоте або срібне колечко, щоб бути красивою і щасливою.
  • Дощ віщував рік, багатий на врожай.
  • Категорично заборонялося в цей день щось садити або сіяти – це призводило до того, що можна було втратити весь урожай.
  • Якщо на Радоницу стояла тепла погода, говорили «батьки теплом дохнули».

Поглибивши свої знання про батьківський день, ми зможемо по-іншому поглянути на зміст, яким володіє цей свято поминання. А показуючи правильний приклад своїм дітям, ми можемо сподіватися, що ця традиція буде передаватися і далі, об’єднуючи представників роду в єдине ціле.

Смотрите также

Місячний посівний календар на 2017 рік

З давніх часів стародавні жителі планети Земля враховували вплив Місяця на тваринний світ. Дана закономірність …